Coraz więcej osób korzysta z bankowości internetowej przy pomocy różnych urządzeń mających dostęp do Internetu (komputery stacjonarne, laptopy, tablety, telefony). Jest to niezwykle wygodne móc zarządzać swoimi finansami z kanapy w domu, czy podczas oczekiwania na odprawę na lotnisku. Zakupy w internecie stały się niezwykle proste, gdy ze strony sklepu od razu możemy dokonać płatności online. Niestety idzie za tym ryzyko, że utracimy środki finansowe, często gromadzone przez wiele lat. 

Dlatego przypominam najważniejsze zasady, których powinni Państwo przestrzegać, aby bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i mobilnej:

  • Zachowanie poufności danych do logowania. Nikomu nie należy podawać nazwy użytkownika (login, NIK) oraz haseł PIN i PIN mobile. Przekazywanie tych danych powoduje ogromne ryzyko utraty pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych.
  • Nieotwieranie linków otrzymywanych w wiadomościach e-mail i SMS. Linki mogą prowadzić do fałszywej strony, która ma wyłudzić dane do logowania. Przypominamy, że w wiadomościach -email oraz SMS bank nie prosi Państwa o podawanie żadnych danych. Prośbę wysłaną za pomocą SMS lub e-mail o instalację dodatkowego oprogramowania również należy uznać za próbę oszustwa i zgłosić ten fakt do banku, z którego usług się korzysta.
  • Instalowanie i aktualizacja oprogramowania do obsługi bankowości mobilnej powinna być dokonana tylko ze sklepów z aplikacjami i z oficjalnych stron producentów. Prosimy nie pobierać oprogramowania z linków i innych nieznanych źródeł. Prosimy dbać o aktualizację systemu operacyjnego sprzętu, z którego łączą się Państwo do bankowości online, przeglądarek internetowych i programu antywirusowego.
  • Ustawienie i regularna zmiana haseł do komputera i urządzeń mobilnych, na których korzystają Państwo z bankowości internetowej i mobilnej.
  • Korzystanie z bezpiecznego dostępu do internetu. Nie korzystanie z bankowości w otwartych sieciach WiFi (lotniska, dworce, galerie handlowe). Nie należy logować się do bankowości internetowej i mobilnej z nieznanej, ogólnodostępnej i niezabezpieczonej sieci (zarówno prywatnej, jak i publicznej). W sytuacji, gdy musimy uzyskać dostęp do banku w miejscu niezaufanym, należy użyć transmisji danych od naszego dostawcy usług telefonicznych.
  • Sprawdzanie, czy połączenie z bankowością internetową jest szyfrowane tj. czy adres wyświetlany przez przeglądarkę zaczyna się od „https” i na pasku adresowym jest widoczny symbol kłódki, a po kliknięciu na nią wyświetla się ważny i poprawny certyfikat wystawiony dla adresu banku, z którego usług Państwo korzystają. Sprawdzenie czy w adresie internetowym banku nie ma literówki (np. czy zamiast mbank.pl nie jest rnbank.pl).
  • Sprawdzanie zgodności danych każdej dyspozycji (np. przelewu) przed jej zatwierdzeniem. Dotyczy to zarówno zgodności numeru rachunku i danych odbiorcy w złożonej dyspozycji, jak i treści smsKodu.

Warto mieć na uwadze powyższe Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej. Pozwolą one ograniczyć ryzyko nieautoryzowanych działań na kontach bankowych i wypłaty środków finansowych przez osoby nieupoważnione.